Użytkowanie wieczyste: łatanie dziur

Ostatnio miałem przyjemność prowadzić dwukrotnie szkolenie dotyczące przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności w Bydgoszczy. Było to 18 stycznia i 1 lutego. Oba szkolenia, prowadzone dla bardzo aktywnych i zaangażowanych grup, utwierdziły mnie w przekonaniu, jak wiele w ustawie przekształceniowej można byłoby poprawić.

Pomimo nowelizacji z końcem grudnia 2018 r., nie wyeliminowano najpoważniejszych wątpliwości w kwestii kluczowej – jakie nieruchomości są objęte ustawą:

1) czy przy budynkach wielolokalowych uwzględniamy tylko lokale wyodrębnione? Czy uwzględniamy lokale samodzielne, nawet jeśli nie są wyodrębnione?
2) czy zabudowanie obiektem wzniesionym w ramach samowoli budowlanej prowadziło (może prowadzić) do przekształcenia?
3) czy nieruchomości zabudowane na cele mieszkaniowe, co do których toczy się postępowanie przekształceniowe w trybie ustawy z 2005 r. są objęte tą ustawą?
4) jak interpretować łączność między budynkami mieszkaniowymi a obiektami „umożliwiającymi prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków mieszkalnych” – czy np. słup energetyczny będący elementem sieci jest takim obiektem, jeśli budynek jest przyłączony do tej sieci, choć za pomocą innego urządzenia?
5) jak ustalić czy nieruchomość o nieuregulowanym stanie prawnym podlegała przekształceniu, skoro potencjalnie wymagane może być zezwolenie w trybie ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców?

To tylko kilka wątpliwości, o których dyskutowaliśmy. W każdym razie, pokazują one jak wiele w ten ustawie jest wątpliwości i niejasności. Mimo że zasadniczy skutek wywołała ona 1 stycznia 2019 r., to będziemy o niej dyskutować i rozwiązywać problemy przez nią spowodowane przez kolejne lata!

 

Iwo Fisz

Specjalizuję się w prawie administracyjnym. Doradzam w zakresie gospodarki nieruchomościami, zagospodarowania przestrzennego oraz ochrony przyrody i środowiska.

Podobne artykuły

2 Komentarze do tego wpisu post

  1. Daria pisze:

    A co z użytkowaniem wieczystym w części bloku? Posiadam takie użytkowanie ze względu na to, że dojście mojego lokalu jest poprzedzone powiedzmy „przedsionkiem” za który co miesiąc płacę spółdzielni. Chętnie bym go wykupiła. Czy jest tu szansa na przekształcenie we własność?

    • Iwo Fisz pisze:

      Przyznam, że niezbyt rozumiem pytanie. Chodzi o to, że w użytkowaniu wieczystym jest grunt przed wejściem do budynku (a budynek jest na osobnej nieruchomości)?

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *