Bez planu miejscowego ani rusz?

Przeczytałem dziś rano w Gazecie Prawnej, że

Zabudowa polskich miast jest coraz bardziej chaotyczna i architektonicznie bliższa azjatyckiej pstrokaciźnie, niż europejskim wzorcom. Wynika to przede wszystkim z drastycznie małej liczby uchwalonych planów zagospodarowania przestrzennego – głównego czynnika kształtującego ład urbanistyczny w Polsce.

Autor twierdzi,że im więcej miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, tym więcej porządku w układzie zabudowy, zaś za ewentualny chaos winę ponoszą gminy.

Więcej porządku? Pewnie tak.

Pamiętaj, miejscowy plan uchwala się miesiącami, a często nawet latami. Kreuje on prawa i obowiązki właścicieli nieruchomości. Zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo uchwalenie nowego planu wcale nie jest łatwe.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który uniemożliwia korzystanie z nieruchomości w dotychczasowy sposób lub istotnie je ogranicza, może być podstawą do tego, żeby żądać odszkodowania.

To jest jedna z przyczyn, dla które nie mamy wielu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Gminy boją się procesów.

Iwo Fisz
Podobne artykuły
Memento mori

4 Komentarze do tego wpisu post

 1. […] czasu temu napisałem, że Gminy boją się procesów wynikających z uchwalenia miejscowych planów zagospodarowania […]

 2. […] Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego do ważny akt prawa miejscowego, który określa sposób wykonywania prawa własności. Co prawda plany miejscowe nie są bez wad, to jednak — z woli ustawodawcy — są podstawowym sposobem planowania przestrzennego. […]

 3. Karol Wicik pisze:

  Witam,

  A czy jest sposób by gminę “przymusić” do wykonania planu zagospodarowania terenu ?
  Jestem posiadaczem działki w miescie na obrzeżach, na części ulicy jest brak plany zagospodarowania terenu.. Ulica długości 3km jest zabudowana tylko na obrzeżach (obu końcach) połaczonych z innymi większymi lokalnymi drogami. Środek tej ulicy jest niezabudowany, wiekszość terenów to grunty orne, bądź nieużytki. Jednakże poszczególni inwestorzy/właściciele składają wnioski o WZ, celem dalszego podziału itd. gdyż są to atrakcyjne tereny- decyzje są odmowne!
  Podstawą odmowy jest brak zabudowy w odległości max 80m ( zasada dobrego sasiedztwa).
  Miasto udzieliło mi odpowiedzi że nie mam co składać wniosku o WZ bo dostane odpowiedz odmowna jak inni gdyż do zabudowań mam 220m. UM stwierdził że wydadzą mi przychylną decyzje gdy w moim “bliższym” sąsiedztwie powstanie dom i zostanie dokonany odbiór tego budynku.
  Idąc tym tropem rozwój tej okolicy jest znikomy, dopiero dwie ulice dalej poza miastem widać znaczny rozwój i rozbudowe małej gminy która widocznie nie stwarza tak widocznych problemów.

  • Iwo Fisz pisze:

   “Przymusić” gminę można wtedy, gdy przepis szczególny przewiduje obowiązek wprowadzenia planu miejscowego. Co do szczegółów ustalenia warunków zabudowy dla Pana nieruchomości – zapraszam do kontaktu bezpośrednio ze mną.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapraszam do subskrypcji bloga


Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na przesłaną wiadomość. Szanuję Twoją prywatność – Twoje dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail.

W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.