Brak umocowania pełnomocnika w postępowaniu administracyjnym i podatkowym

W postępowaniu administracyjnym i w postępowaniu podatkowym strona, co do zasady, może działać przez pełnomocnika. Zbliżone regulacje zawiera ordynacja podatkowa.

Regulacja zawarta w k.p.a., dotycząca pełnomocnictwa, jest lakoniczna i w praktyce przysparza pewnych kłopotów – np. w przypadku, gdy organ błędnie dopuścił do udziału w sprawie pełnomocnika, który w ogóle nie przedłożył pełnomocnictwa albo przedłożone pełnomocnictwo było wadliwe (np. z uwagi na niezachowanie zasad reprezentacji osoby prawnej będącej stroną).

Podobny problem powstaje, gdy istnieje potrzeba odpowiedniego stosowania przepisów o pełnomocnictwie zawartych w innej ustawie – jaką ustawę wybrać?

Kodeks cywilny?

Kodeks postępowania cywilnego?

Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi?

O tego rodzaju kwestiach możesz przeczytać w artykule dr. Tomasza Brzezickiego i moim pt. „Konwalidacja braku umocowania pełnomocnika w postępowaniu administracyjnym„, który ukazał się w marcowym numerze Przeglądu Podatków Lokalnych i Finansów Samorządowych (03/2013)

Iwo Fisz

Iwo Fisz

Specjalizuję się w prawie administracyjnym. Doradzam w zakresie gospodarki nieruchomościami, zagospodarowania przestrzennego oraz ochrony przyrody i środowiska.

Podobne artykuły

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *