Informacja publiczna: e-mail do burmistrza

Iwo Fisz        26 sierpnia 2011        2 komentarze

Ostatnio pisałem negatywnie o WSA w Gliwicach, dziś wypada ten sąd pochwalić. Chodzi mianowicie o wyrok z 2 sierpnia 2011 r., sygn. akt IV SAB/Gl 36/11, dotyczący informacji publicznej.

W wyroku WSA stwierdził, że wniosek o udostępnienie informacji publicznej, złożony nie poprzez formularz zapytań na stronie internetowej Urzędu Miejskiego, wymaga odpowiedzi, ponieważ:

Nie można (…) uzależniać możliwości udzielenia informacji publicznej od złożenia wniosku w odpowiedniej formie. Oczywiście dla ułatwienia wnioskodawcom możliwości składania wniosków organ może opracować pewne formularze, lecz samo już udzielenie informacji nie może zostać uzależnione od tego, czy na takim formularzu wniosek zostanie złożony czy też nie.

Stwierdzenie to nie jest przełomowe, bo e-mailowe wnioski o udostępnienie informacji publicznej na dobre zagościły w orzecznictwie, ale warto kontynuować dobrą praktykę szerokiego dostępu do informacji publicznej i wykładać te przepisy w sposób przychylny dla tego, kto żąda udzielenia informacji – i dlatego uważam, że orzeczenie WSA w Gliwicach zasługuje na pełną aprobatę.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Karlajn Sierpień 26, 2011 o 20:33

Brawa dla Gliwic! więcej takich wyroków, a przestaniemy dostawać jakieś dziwne pisma z urzędów udzielone w odpowiedzi na wniosek o udostepnienie informacji złozony e-mailowo. Mniej kombinowania, wiecej udzielania, panowie i panie – urzędnicy)

Odpowiedz

Iwo Fisz Sierpień 26, 2011 o 22:54

Karlajn – tylko czy urzędnicy udzielający odpowiedzi na wnioski o udostępnienie informacji publicznej czytają bieżące orzecznictwo sądów administracyjnych?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: