Uwaga na opłatę przy podziale nieruchomości

Opłata adiacencka może być problemem dla każdego, kto przymierza się do podziału swojej nieruchomości. Inaczej niż przy rencie planistycznej, może ona zostać wymierzona w sytuacji, gdy nie dochodzi do zbycia nieruchomości.

Wprowadza to pewne zdziwienie wśród osób, które dzielą nieruchomości, tym bardziej, że przepisy prawa nie przewidują obowiązku uprzedzenia o możliwości wymierzenia opłaty adiacenckiej.

Opłata adiacencka może zostać wymierzona w przypadku, gdy na skutek podziału nieruchomości wzrosła wartość nieruchomości, jeśli w gminie obowiązywała uchwała rady gminy przewidująca stawkę tej opłaty. O podjęciu takiej uchwały również nie trzeba informować indywidualnie właścicieli – podlega ona publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa.

Warto więc skonsultować się ze specjalistą, który doradzi przy dokonywaniu podziału nieruchomości.i pomoże w ewentualnym postępowaniu w sprawie wymierzenia opłaty adiacenckiej.

Iwo Fisz

Iwo Fisz

Specjalizuję się w prawie administracyjnym. Doradzam w zakresie gospodarki nieruchomościami, zagospodarowania przestrzennego oraz ochrony przyrody i środowiska.

Podobne artykuły
Druga decyzja o opłacie adiacenckiej

2 Komentarze do tego wpisu post

  1. Klara pisze:

    Witam czy nalicza mi opłatę adiacencką jeśli podzieliłam działkę o pow. 0,95 ha w tym mam 2 działki powyżej 30ar jedna 16 ar na której stoi budynek na drugiej dopiero sa fundamenty ( 10 ar jest budowlanego a 21 rolnego ) czy opłata bedzie obejmowała wszystkie trzy działki po podziale ? działki maja warunki zabudowy

    • Iwo Fisz pisze:

      Nie można tego wykluczyć – trzeba byłoby przeanalizować jak dokonano podziału i w oparciu o jakie przepisy został on przeprowadzony.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *