Prawo budowlane: reklamy zasłaniające okna

Iwo Fisz        20 czerwca 2011        Komentarze (1)

W wielu mieszkalnych budynkach wielolokalowych, a zwłaszcza w tych dużych – gdzie ciężko dość do kompromisu co do zarządzania nieruchomością – problemem są reklamy, które zasłaniają dopływ światła słonecznego do lokali.

Problem ten częściowo rozwiąże – a przynajmniej takie są założenia – nowelizacja rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych(Dz.U. Nr 74, poz. 836). Obecnie, zgodnie z par. 14a rozporządzenia:

1. Budynek mieszkalny wielorodzinny powinien być użytkowany w sposób zapewniający nieograniczanie oświetlenia dziennego mieszkań.

2. Na budynku mieszkalnym wielorodzinnym mogą być instalowane urządzenia związane z użytkowaniem budynku lub mieszkania, jak: kraty, żaluzje, rolety, zabudowy balkonów i loggii.

3. Na budynku mieszkalnym wielorodzinnym mogą być instalowane urządzenia i nośniki reklamowe oraz inne urządzenia niezwiązane z użytkowaniem budynku lub mieszkania, o ile nie ograniczają oświetlenia dziennego mieszkania.

4. Przepisu ust. 1 nie stosuje się w przypadku wykonywania robót budowlanych dotyczących elewacji tego budynku.

Wprowadzenie nowej regulacji wymagało również przepisu przejściowego w postaci par. 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 27 listopada 2009 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych(Dz.U. Nr 205, poz. 1584):

Do urządzeń i nośników reklamowych oraz innych urządzeń niezwiązanych z użytkowaniem budynku lub mieszkania, zainstalowanych na budynku mieszkalnym wielorodzinnym przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, stosuje się przepisy dotychczasowe, nie dłużej jednak niż przez 18 miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia.

Rozporządzenie weszło w życie 19 grudnia 2009 r., zatem okres przejściowy 18 miesięcy już upłynął. Nowelizacja ma przyczynić się do usunięcia reklam wielkopowierzchniowych z niektórych budynków.

Pytanie jednak brzmi – co zrobią zarządcy i przedsiębiorcy zainteresowani reklamowaniem się, aby spróbować ominąć te zakazy? Jestem przekonany, że będzie okazja się tym zająć w następnych wpisach.

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

temelin Czerwiec 20, 2011 o 17:00

Nie ma zakazu umieszczania tych reklam na rusztowaniach w trakcie remontu. Tak jakaś mądra głowa w TV mówiła 😀 Wynika to z tego, że i tak rusztowania zabezpiecza się gęstą siatką (żeby nie spadło nic na ludzi na dole), a jej wygląd jest kwestią dowolną 🙂 Idę o zakład, że skubani pod pozorem remontu rozstawią rusztowanie i będą walić tam reklamy, pewnie parę miesięcy taki “pozorny remont” będą mogli prowadzić, zanim ktoś się zacznie o to awanturować. Poza tym nie wiem jak mocno można posunąć się drukując coś na sitodruku, który przepuszcza w sumie sporo światła.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: