Szkolnictwo wyższe: czy ocena z egzaminu może zostać zaskarżona do sądu?
Prawo o szkolnictwie wyższy stanowi, że niektóre z rozstrzygnięć podejmowanych wobec studenta stanowią decyzje administracyjną (np. decyzja w sprawie skreślenia studenta z listy studentów). Przepis art, 207 ust. 1 Prawa o szkolnictwie wyższym stanowi m.in. o decyzjach
…podjętych przez organy uczelni w indywidualnych sprawach studentów i doktorantów…
Czy w tej kategorii mieszczą się oceny z egzaminów zdawanych w toku studiów?
Nie ulega wątpliwości, że oceny z egzaminów wpływają na sytuację prawną studenta – decydują np. o otrzymaniu stypendium naukowego, przyjęciu na seminarium czy konieczności powtarzania roku. Czy jednak student może kwestionować zasadność otrzymania danej oceny poza strukturami uczelni – w szczególności przed sądem administracyjnym?
Odpowiedź na to pytanie trzeba rozpocząć od wskazania, że uczelnia jest zakładem administracyjnym. W konsekwencji, stosunki administracyjnoprawne nawiązywane ze studentami nie zawsze będą wynikać z decyzji administracyjnych, ale mogą być też częścią władztwa zakładowego. Rozstrzygnięcia będące wykonywaniem władztwa zakładowego to akty administracyjne wewnętrzne; nie stanowią one o nawiązaniu, przekształceniu czy ustaniu stosunku administracyjnoprawnego (E. Ochendowski, Zakład administracyjny jako podmiot administracji państwowej, Poznań 1969, str. 214).
Przykładem takiego aktu wewnętrznego – będącego jednocześnie wyrazem autonomii uczelni, zagwarantowanej konstytucyjnie – jest ocena prac egzaminacyjnych (por. postanowienie WSA w Poznaniu z 2 czerwca 2010 r., sygn. akt II SAB/Po 6/10 czy wyrok WSA w Warszawie z dnia 8 sierpnia 2008 r., I SA/Wa 133/08).Rozstrzygnięcie to nie zostało również poddane kognicji sądów administracyjnych na mocy przepisu szczególnego.
W konsekwencji, sąd administracyjny nie ma kognicji do badania oceny z egzaminu uzyskanej przez studenta. Skarga do WSA w tym zakresie powinna ulec odrzuceniu.
Ciekawe, że są aż dwa orzeczenia na ten temat 🙂
w sensie, że student poszedł na wojnę z uczelnią 🙂
Orzeczeń jest więcej, ale część z nich dotyczy oceny egzaminów wstępnych.
Nie do końca tak jest, czytałem o tym w zeszytach naukowych sądownictwa administracyjnego w numerze 2 z 2012 r.
krol – możesz podać dokładne namiary na ten tekst?