Prywatność na portalach społecznościowych

Iwo Fisz        02 czerwca 2011        Komentarze (1)

Dziś polecam wywiad z Wojciechem Wiewiórowskim, generalnym inspektorem ochrony danych osobowych, znajdujący się na portalu gazetaprawna.pl: Lepiej mieć zgodę znajomych na publikację w internecie.

Ochrona danych osobowych (w tym danych wrażliwych) na portalach społecznościowych typu Facebook czy Twitter staje się coraz bardziej palącym problemem. Ktoś powiedział, że cokolwiek się umieści w sieci, to zostaje tam już na zawsze.

Ciężko stwierdzić, czy to prawda – ale warto zastanowić się nad problemami prawnymi, które wiążą się z funkcjonowaniem portali społecznościowych: ochrona wizerunku i dóbr osobistych, ochrona danych osobowych, problemy jurysdykcji w przypadku naruszenia prawa przez innych uczestników portali czy przez jego administratora czy adekwatność procedur sądowych i administracyjnych w przypadku zaistnienia naruszenia (w sieci wirtualne życie toczy się bardzo szybko, a postępowania przed odpowiednimi organami – nie zawsze).

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

temelin Czerwiec 2, 2011 o 14:55

Przypomniało mi się, ka Twardy domagał się pousuwania od wszystkich każdej fotki na NK, na której się znajdował 😀

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: