17 milionów odszkodowania

Iwo Fisz        03 czerwca 2016        4 komentarze

W ostatnich wpisach zajmowałem się głównie tematyką gruntów rolnych. W ostatnich dniach zapadł ważny wyrok Sądu Okręgowego w Toruniu dotyczący odszkodowania od gminy w związku z wprowadzeniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Wyrok dotyczy nieruchomości położonej w Toruniu przy ul. Szosa Lubicka, gdzie dawniej mieścił się Tormięs, a wcześniej miejska rzeźnia. Plan miejscowy zakłada budowę osiedla mieszkaniowego, natomiast powodowie twierdzili, że wcześniej można było tam wznieść zabudowę usługową. Na pewnym etapie mówiło się nawet, że będzie tam “drugie centrum” Torunia.

Spór między byłymi właścicielami a Miastem trwa już od dawna. Początkowo kierowane pod adresem Torunia roszczenia opiewały na kwotę ok. 49 milionów, natomiast w procesie żądane powodowie domagali się wykupu nieruchomości, lub odszkodowania w kwocie ok. 35 milionów.

Przy pierwszym rozpoznaniu sprawy, Sąd Okręgowy w Toruniu oddalił powództwo. Wyrok ten został uchylony przy Sąd Apelacyjny w Gdańsku. Mocą wyroku z dnia 20 maja 2016 r., Sąd Okręgowy w Toruniu zasądził od Miasta na rzecz powodów kwotę ok. 17 milionów odszkodowania i orzekł, że Miasto nie jest zobowiązane do wykupienia nieruchomości.

Wyrok nie jest prawomocny, Miasto zapowiada apelację.

Poniżej zdjęcie przedstawiające aktualny wygląd nieruchomości, gdzie dawniej mieścił się Tormięs:

20160530_074409

 

Iwo Fisz

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Marek Czerwiec 3, 2016 o 14:54

Dzień dobry,
Proszę podać sygnaturę akt sprawy – wyroku Sądu Okręgowego.
Dziękuję.

Odpowiedz

Iwo Fisz Luty 5, 2017 o 15:38

I C 1089/13.

Odpowiedz

Damian Czerwiec 6, 2016 o 08:12

Czekam na dalsze rozstrzygnięcie.

Odpowiedz

Iwo Fisz Luty 5, 2017 o 15:38

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: