17 milionów odszkodowania

W ostatnich wpisach zajmowałem się głównie tematyką gruntów rolnych. W ostatnich dniach zapadł ważny wyrok Sądu Okręgowego w Toruniu dotyczący odszkodowania od gminy w związku z wprowadzeniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Wyrok dotyczy nieruchomości położonej w Toruniu przy ul. Szosa Lubicka, gdzie dawniej mieścił się Tormięs, a wcześniej miejska rzeźnia. Plan miejscowy zakłada budowę osiedla mieszkaniowego, natomiast powodowie twierdzili, że wcześniej można było tam wznieść zabudowę usługową. Na pewnym etapie mówiło się nawet, że będzie tam „drugie centrum” Torunia.

Spór między byłymi właścicielami a Miastem trwa już od dawna. Początkowo kierowane pod adresem Torunia roszczenia opiewały na kwotę ok. 49 milionów, natomiast w procesie żądane powodowie domagali się wykupu nieruchomości, lub odszkodowania w kwocie ok. 35 milionów.

Przy pierwszym rozpoznaniu sprawy, Sąd Okręgowy w Toruniu oddalił powództwo. Wyrok ten został uchylony przy Sąd Apelacyjny w Gdańsku. Mocą wyroku z dnia 20 maja 2016 r., Sąd Okręgowy w Toruniu zasądził od Miasta na rzecz powodów kwotę ok. 17 milionów odszkodowania i orzekł, że Miasto nie jest zobowiązane do wykupienia nieruchomości.

Wyrok nie jest prawomocny, Miasto zapowiada apelację.

Poniżej zdjęcie przedstawiające aktualny wygląd nieruchomości, gdzie dawniej mieścił się Tormięs:

 

 

Iwo Fisz

Iwo Fisz

Specjalizuję się w prawie administracyjnym. Doradzam w zakresie gospodarki nieruchomościami, zagospodarowania przestrzennego oraz ochrony przyrody i środowiska.

Podobne artykuły

4 Komentarze do tego wpisu post

  1. Marek pisze:

    Dzień dobry,
    Proszę podać sygnaturę akt sprawy – wyroku Sądu Okręgowego.
    Dziękuję.

  2. Damian pisze:

    Czekam na dalsze rozstrzygnięcie.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *