Grunty rolne – wpis hipoteki

Iwo Fisz        20 czerwca 2016        9 komentarzy

Dziś piszę z Zielonej Góry, gdzie prowadzę szkolenie z nowych regulacji dotyczących gruntów rolnych. Poniżej zdjęcie ok. 800-letniego cisu przy ul. Kopernika w Zielonej Górze, który jest pomnikiem przyrody.

Nowa ustawa dodała przepis art. 68 ust. 2a w ustawie o księgach wieczystych i hipotece, zgodnie z którym suma hipoteki na nieruchomości rolnej w rozumieniu ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego nie może przewyższać wartości rynkowej tej nieruchomości ustalonej na dzień ustanowienia hipoteki. Wartość tę sprawdza się na podstawie operatu szacunkowego załączonego do wniosku o wpis hipoteki.

Równocześnie, nieruchomości rolne o powierzchni mniejszej niż 0,3 ha nie podlegają ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego w nowym brzmieniu.

Jednym z najczęściej pojawiających się w związku z tym przepisem jest kwestia ustanowienia hipoteki na nieruchomości o powierzchni poniżej 0,3 ha.

Nieruchomości takie nie podlegają ograniczeniom w obrocie, wynikającym z ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Ograniczenie dotyczące sumy hipotek na nieruchomości rolnej nie wynika jednak z ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, ale z ustawy o księgach wieczystych i hipotece.

To, że nieruchomość nie podlega regulacjom ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego nie oznacza jednak, że nieruchomość taka przestaje być nieruchomością rolną w rozumieniu tej ustawy.

W konsekwencji, nieruchomości rolne o powierzchni poniżej 0,3 ha podlegają ograniczeniom dotyczącym sumy hipotek.

20160619_210150

Iwo Fisz

{ 9 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Kamil Czerwiec 21, 2016 o 07:13

Jak najbardziej się zgadzam. Ciekaw jestem jednak Pana zdania w innej kwesti. Czy ograniczenia w zbywaniu i nabywaniu nieruchomości rolnych dotyczą także postępowań egzekucyjnych? Tzn., czy nabywcą nieruchomości rolnej w postępowaniu egzekucyjnym może być tylko krąg osób wskazanbych w ustawie? Czy obowiązuje zakaz sprzedaży w postępowaniu egzekucyjnym takiej nieruchomości przez okres 10 lat? (art. 2b. ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego).

W przypadku odpowiedzi twierdzącej, można chyba stwierdzić co z tego że ktoś ma hipotekę skoro nie może z niej skorzystać 🙂

Odpowiedz

Iwo Fisz Luty 5, 2017 o 15:37

Art. 2b nie jest przeszkodą dla zbycia nieruchomości w egzekucji, ale nabywcą nieruchomości rolnej mogą być tylko niektóre podmioty.

Odpowiedz

Matusz Borowik Czerwiec 22, 2016 o 15:34

Według mnie ta ustawa jest nam kompletnie nie potrzebna. Zrobiono wielki błąd pozwalając jej na wejście w życie…

Odpowiedz

Aplikujący Czerwiec 23, 2016 o 13:55

Co w sytuacji kiedy ktoś posiada zarówno działkę budowlaną jak i grunt rolny? Słyszałem o sytuacji, kiedy odmówiono kredytu właśnie przez to, że wokół działki budowlanej była rolna…

Odpowiedz

Bartek Czerwiec 27, 2016 o 09:51

Również mnie to ciekawi, mam działkę budowlaną (30%) oraz rolną (70%) i bank radośnie odmówił mi promesy kredytu na budowę domu jednorodzinnego, co ciekawe powiedzieli że oni chętnie by się zgodzili ale nie mają wpływu na sąd, który nie zrobi takiego wpisu do ksiag wieczystych…

Odpowiedz

Kamil Czerwiec 28, 2016 o 11:16

Wystarczy że “pare metrów” to działka rolna i cała nieruchomość jest traktowana w świetle obowiązującej ustawy jako rolna.

Odpowiedz

Iwo Fisz Lipiec 27, 2016 o 11:30

Takie stanowisko zajmuje obecnie również ANR.

Odpowiedz

Iwo Fisz Lipiec 27, 2016 o 11:15

Jeśli są to odrębne nieruchomości, to nie widzę powodu, aby miałaby to być podstawa dla negatywnego rozstrzygnięcia.

Odpowiedz

małgosia Lipiec 31, 2016 o 20:54

Witam, moje pytanie brzmi: czy nie będzie problemu z ustanowieniem hipoteki na działce z następującymi danymi? (dodam, że bank ma mi udzielić kredyt na zakup tej nieruchomość i zastanawia się, czy nie będzie problemu w Sądzie):
-grunty orne RV o powierzchni 620m2,
-brak aktualnych ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, plan, który utracił swoją moc w 2003r. “mówił”, że działka o której mowa powyżej znajdowała się na obszarze z funkcjami mieszkaniowo-usługowymi,
-sporządzony operat,
pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: