O kosztach budowy wiatraków

We wpisie Ustawa antywiatrakowa pisałem o PiSowskim projekcie ustawy ograniczającej budowę elektrowni wiatrowych. Lokalizacja elektrowni wiatrowych wzbudza wiele konfliktów społecznych, stąd pomysł na interwencję ustawodawcy.Dziś przytoczę inny głos w dyskusji o wiatrakach – z wymiarem ekonomicznym. Za znakomitym serwisem CIRE, cytuję prof. dr. inż. Andrzeja Strupczewskiego:

w Niemczech, gdzie za prąd z morskich farm wiatrowych trzeba płacić 190 euro/MWh, czyli ponad 800 zł/MWh. Tymczasem we Francji za prąd z elektrowni jądrowych III generacji – jaka ma powstać u nas – trzeba będzie płacić 75 euro/MWh, a w tej chwili za prąd z elektrowni jądrowych II generacji pracującej obecnie – płaci się 42 euro/MWh.

Wnioski autora artykułu są następujące:

Image courtesy of prozac1 / FreeDigitalPhotos.net

 

1. Jeśli energia z wiatraków jest tańsza – to nieuczciwością jest żądać w Sejmie i w środkach masowego przekazu wysokich dopłat.

2. Jeśli energia z wiatraków jest droższa – to uzasadnione są dopłaty, ale nie wolno kłamać, mówiąc że jest ona tania.

Polecam również lekturę komentarzy, które pokazują, jakie kontrowersje budzi ta kwestia.

 Iwo Fisz

Iwo Fisz

Specjalizuję się w prawie administracyjnym. Doradzam w zakresie gospodarki nieruchomościami, zagospodarowania przestrzennego oraz ochrony przyrody i środowiska.

Podobne artykuły

Komentarz do tego wpisu post

  1. […] Przeczytałem dzisiaj na portalu koscian.net, że inwestor — spółka Finandvice domaga się od Gminy Krzywiń astronomicznej kwoty 182 milionów złotych odszkodowania związanego z niewprowadzeniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który pozwalałby na realizację elektrowni wiatrowych. […]

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *