Warunki zabudowy niezgodne z wnioskiem
Decyzja o warunkach zabudowy jest decyzją dość rozbudowaną. Poprzedza ją zazwyczaj analiza urbanistyczna, która weryfikuje dopuszczalne parametry nowej zabudowy. Z tych powodów, dość często zdarzają się przypadki wydania decyzji niezgodnej z wnioskiem strony.
Dziś chciałbym zwrócić uwagę na przypadek, z którym niedawno się spotkałem. Wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dotyczył części działki położonej niedaleko rzeki. Granice terenu, dla którego miały być wydane warunki zabudowy, zostały precyzyjnie określone.
Przy sporządzaniu projektu decyzji, jak i w późniejszej decyzji, nie dostrzeżono jednak tego faktu i przyjęto, że decyzja ma dotyczyć obszaru całej działki. Taka decyzja jest wadliwa, ponieważ została wydana wobec obszaru nieobjętego żądaniem strony.
Taki błąd może również powodować dalsze konsekwencje – np. przyjęcie, że wydanie warunków zabudowy jest niedopuszczalne, bo w odniesieniu do terenu nieobjętego wnioskiem strony istnieje przepis szczególny wyłączający wnioskowaną inwestycję.
Sprawa jest moim zdaniem jasna, trzeba się ściśle trzymać zakresu wniosku. Nasuwa mi się w takim przypadku pytanie jak należy określić zakres analizy – czyli mamy ogromną działkę np. rolną z siedliskiem rolnym i w ramach tego siedliska budujemy kolejny budynek gospodarczy. Czy powinniśmy określać zakres analizy jako 3-krotną szerokość działki (ogromnej i w swojej znacznej części nie objętej wnioskiem) czy może 3-ktorną szerokość terenu objętego wnioskiem. Pytanie trochę retoryczne, ale celowo podnoszę ten problem aby pokazać niedoskonałości przepisu.
Jeśli działka jest taka duża, to pytanie czy należy obejmować cały jej obszar wnioskiem o warunki zabudowy – powoduje to istotne koszty map. Natomiast zgadzam się, że prowadzi to do wypaczenia zasady dobrego sąsiedztwa (jak w dużej ilości przypadków na terenach, gdzie nie ma zwartej zabudowy).
Moim zdaniem można wystąpić o WuZetkę na teren nie pokrywający się z granicami ewidencyjnymi (geodezyjnymi) działki.
Jestem tego samego zdania.
[…] O procedurze wydawanych decyzji warto przeczytać krótkie informacje ze strony warunki zabudowy. […]
Pod koniec maja został złożony wniosek o warunki zabudowy dla budynku gospodarczego w odległości jednego metra od granicy działki. W połowie sierpnia otrzymaliśmy zawiadomienie, że został on przesłany do uzgodnień środowiskowych, ale nie jak wnioskowaliśmy usytuowanego w odległości 1 metra tylko 1,5 m od granicy. Gdy zadałam pytanie w Urzędzie Gminy dlaczego 1,5 m dostałam odpowiedź, że tylko taki wniosek mógł zostać przesłany do uzgodnień, ponieważ zgodnie z prawem budowlanym jest jasno określone 1,5m lub w granicy dla budynku bez okien. W tym tygodniu otrzymaliśmy informację, że decyzja o warunkach zabudowy jest już do odebrania. Gdy mąż się zgłosił po odbiór decyzji okazało się, że musi poprawić na wniosku usytuowanie na 1,5 m. Oczywiście decyzja o warunkach zabudowy jest wydana na 1,5 m tak jak wnioskował urząd. Czy gmina mogła zmienić dane przesyłając wniosek do uzgodnień.
Organ jest związany wnioskiem o ustalenie warunków zabudowy. Jeśli nie ma możliwości jego uwzględnienia, to należy odmówić ustalenia warunków zabudowy, a nie zmieniać parametry, których oczekuje wnioskodawca.