Pieczęć urzędowa
W różnych przepisach (np. art. 27 par. 1 pkt 7 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji) pojawia się pojęcie pieczęci urzędowych. Co to takiego? Czy to zwykła pieczątka urzędu?
Otóż nie. Pieczęcie urzędowe mają regulację ustawową, zawartą w art. 16c ust. 1 ustawy z dnia z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych (Dz.U. Nr 7, poz. 18 z późn. zm.). Jest to zatem:
metalowa, tłoczona pieczęć okrągła zawierająca pośrodku wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, a w otoku napis odpowiadający nazwie podmiotu uprawnionego do używania urzędowej pieczęci.
Nieco inaczej prezentują się pieczęcie używane przez jednostki samorządu terytorialnego:
Urzędową pieczęcią gminy, powiatu, samorządu województwa lub związku jednostek samorządu terytorialnego może być również pieczęć, o której mowa w ust. 1, zawierająca pośrodku, zamiast wizerunku orła ustalonego dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, odpowiednio herb gminy, powiatu lub województwa. Odcisk pieczęci z herbem nie może być umieszczany na dokumentach urzędowych w sprawach z zakresu administracji rządowej.
Innymi słowy: pieczątkę może mieć każdy, a pieczęć – tylko ten, komu pozwalają na to przepisy.
OK, problem zupełnie od czapy,ale możliwy:
Pieczęć wykonano z plastiku bądź gumy, czym nie spełnia definicji z ustawy. Ja wiem, że każdy rozsądny człowiek powie, że po pierwsze to problem absurdalny,a po drugie nie do udowodnienia w praktyce, ale czy chociaż teoretycznie można próbować podważyć dokument nią opatrzony 😀 ?
Nie pomyślałem o tym. Braki tytułu wykonawczego są podstawą do wniesienia zarzutu – oczywiście z taką obroną się nie spotkałem, ale bardzo chciałby zobaczyć taką sytuację:).
Ta, udowodnij to w sądzie… 😀 Ale jestem w stanie wyobrazić sobie taką akcję 😀
No w sądzie to byłby problem – ale w postępowaniu administracyjnym to organ musiałby to badać. I zastanawianie się, którą pieczęć odbito akurat na tym tytule… :).
CSI: Urzędowe zagadki Chrubieszowa 😀
BTW muszę powiedzieć w tym miejscu, iż bardzo mi się podoba przycisk „opublikuj komentarz”. Kiedy tu coś piszę, to dzięki niemu czuję się jak jakiś Marek albo inny Radwański 😀
Wybaczcie, musiałem: Hrubieszowa. Nie Chrubieszowa.
A ja bym to widział zupełnie inaczej. Posługiwać się można
,, wizerunkiem orła ” ale na wyprodukowanie jego nikt nie wystawi
faktury VAT , albowiem Ustawa o godle RP tego zabrania .
__________________________________ z uszanowaniem roman s. ___
O wystawienie faktury VAT bym się akurat nie martwił, bo to kwestia wtórna wobec zawarcia umowy i jej wykonania. Nawiasem mówiąc, pieczęć urzędowa gminy, powiatu, samorządu województwa lub związku jednostek samorządu terytorialnego może zawierać herb gminy, powiatu lub województwa zamiast wizerunku orła.