e-administracja: ustawodawca v. pani Krysia z referatu

“Wysłana e-mailem decyzja musi być opatrzona bezpiecznym podpisem”, pisze Robert Horbaczewski w artykule  Decyzja elektroniczna w odpowiedniej formie. Autor ma rację, rację ma ustawodawca wprowadzając regulacje promujące e-administrację.

Tylko dlaczego, jak usiłuje się dostać na cito zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, to przed przysłaniem pocztą nie da się go otrzymać kopii tego dokumentu mailem albo faksem?

Odpowiedź jest prosta: bo w urzędzie nie ma skanera, który pozwoliłby na zeskanowanie zaświadczenia i wysłanie mailem, wygenerować PDF się nie potrafi, a faks “to nie dokument i nie wolno nam tego wysyłać“.

Nie wszystko załatwimy nowym prawem. Niektóre problemy trzeba załatwić nowym sprzętem.

Iwo Fisz
Podobne artykuły

3 Komentarze do tego wpisu post

 1. Ale ani ustawa ani sprzęt nie zastąpią WYOBRAŹNI i MYŚLENIA. Za to WYOBRAŹNIA i MYŚLENIE mogą zastąpić niejedną ustawę i urządzenie.

 2. temelin pisze:

  Nieśmiało przypuszczam, że nawet zakup skanera by nie załatwił sprawy. Bo to trzeba się tego “naumieć”, a poza tym przez 40 lat sknera w gminie nie było to i teraz dadzą radę 😛

 3. Iwo Fisz pisze:

  W pełni się zgadzam. Tylko jak to zmienić?

  Nakazać ustawą? Bez sensu, aby ustawodawca miał zajmować się takimi detalami, jak to, co ma stać w urzędzie na biurku.

  Tak długo, jak samorządy nie zdadzą sobie sprawy z tego, że w ich interesie (oczywiście nie bezpośrednim) jest sprawne i szybkie załatwianie spraw przedsiębiorców, nie można liczyć na powszechne zmiany.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapraszam do subskrypcji bloga


Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na przesłaną wiadomość. Szanuję Twoją prywatność – Twoje dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail.

W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.