e-administracja: ustawodawca v. pani Krysia z referatu

Iwo Fisz        21 października 2011        3 komentarze

“Wysłana e-mailem decyzja musi być opatrzona bezpiecznym podpisem”, pisze Robert Horbaczewski w artykule  Decyzja elektroniczna w odpowiedniej formie. Autor ma rację, rację ma ustawodawca wprowadzając regulacje promujące e-administrację.

Tylko dlaczego, jak usiłuje się dostać na cito zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, to przed przysłaniem pocztą nie da się go otrzymać kopii tego dokumentu mailem albo faksem?

Odpowiedź jest prosta: bo w urzędzie nie ma skanera, który pozwoliłby na zeskanowanie zaświadczenia i wysłanie mailem, wygenerować PDF się nie potrafi, a faks “to nie dokument i nie wolno nam tego wysyłać“.

Nie wszystko załatwimy nowym prawem. Niektóre problemy trzeba załatwić nowym sprzętem.

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Karol Sienkiewicz Październik 25, 2011 o 22:10

Ale ani ustawa ani sprzęt nie zastąpią WYOBRAŹNI i MYŚLENIA. Za to WYOBRAŹNIA i MYŚLENIE mogą zastąpić niejedną ustawę i urządzenie.

Odpowiedz

temelin Październik 26, 2011 o 00:51

Nieśmiało przypuszczam, że nawet zakup skanera by nie załatwił sprawy. Bo to trzeba się tego “naumieć”, a poza tym przez 40 lat sknera w gminie nie było to i teraz dadzą radę 😛

Odpowiedz

Iwo Fisz Październik 27, 2011 o 20:57

W pełni się zgadzam. Tylko jak to zmienić?

Nakazać ustawą? Bez sensu, aby ustawodawca miał zajmować się takimi detalami, jak to, co ma stać w urzędzie na biurku.

Tak długo, jak samorządy nie zdadzą sobie sprawy z tego, że w ich interesie (oczywiście nie bezpośrednim) jest sprawne i szybkie załatwianie spraw przedsiębiorców, nie można liczyć na powszechne zmiany.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: