O wyższości matki nad teściową…

… przynajmniej w zakresie opłaty skarbowej.

Dzisiejszy wpis dotyczy sprawy luźno związanej z planowaniem i zagospodarowaniem przestrzennym. Związany jest ze sprawą, gdzie odwołanie od decyzji o warunkach zabudowy w imieniu wnioskodawców (małżonków) matka wnioskodawczyni, czyli teściowa wnioskodawcy.

Ustawa o opłacie skarbowej wiąże obowiązek jej zapłaty m.in. ze złożeniem dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa albo jego odpisu, wypisu lub kopi w sprawie z zakresu administracji publicznej. Opłata taka wynosi 17 zł od każdego stosunku pełnomocnictwa.

Od powyższej opłaty przewidziane są jednak zwolnienia.W części IV załącznika do ustawy o opłacie skarbowej zwalnia się od opłaty skarbowej m.in. złożenie pełnomocnictwa, jeżeli pełnomocnictwo udzielane jest małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu.

Wśród wstępnych są oczywiście rodzice, zatem złożenie pełnomocnictwa udzielonego matce jest zwolnione z opłaty skarbowej. Powinowaci, w tym teściowa, nie zostali ujęci w katalogu zwolnień, zatem złożenie pełnomocnictwa udzielonego teściowej wiąże się z obowiązkiem uiszczenia opłaty skarbowej (o ile zastosowania nie mają inne zwolnienia).

W omawianym przykładzie – należy uiścić opłatę skarbową od pełnomocnictwa udzielonego teściowej przez wnioskodawcę, a nie ma takiego obowiązku w przypadku pełnomocnictwa udzielonego jej przez wnioskodawczynię.

Iwo Fisz

Iwo Fisz

Specjalizuję się w prawie administracyjnym. Doradzam w zakresie gospodarki nieruchomościami, zagospodarowania przestrzennego oraz ochrony przyrody i środowiska.

Podobne artykuły
310-metrowy wieżowiec w Warszawie

2 Komentarze do tego wpisu post

  1. guest pisze:

    To chyba nie takie proste. Co w sytuacji gdy matka udziela pełnomocnictwo łączne córce i jej mężowi? Pełnomocnictwo mamy jedno i jedna osoba jest zwolniona z opłaty a druga nie.
    Zdrowy rozsądek podpowiada brak opłaty a jaka jest praktyka?

    • Iwo Fisz pisze:

      Są 2 stosunki pełnomocnictwa – między matką a córką i między matką a zięciem. Trzeba odróżnić stosunek prawny pełnomocnictwa od dokumentu – to zupełnie różne pojęcia.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *