Odległość wiatraków od domów

Iwo Fisz        06 marca 2013        2 komentarze

Budowa wiatraka w pobliżu zabudowań mieszkalnych zazwyczaj budzi sprzeciw lokalnej społeczności. Sejm nie uchwalił proponowanej przez Pis ustawy antywiatrakowej, wiec gminy starają sobie radzić same.

Niektóre z gmin ograniczają możliwość budowy danego rodzaju urządzeń w danej gminie – przeczytasz o tym, na przykładzie biogazowni, tutaj.

Dziś serwis CIRE.pl poinformował o tym, że radni w Suwałkach wprowadzili do studium uwarunkowań zapis, że elektrowni wiatrowych nie można lokować bliżej niż 3 km od zabudowań mieszkalnych, a w przypadku bigazowni – w odległości 2 km.

Zapisy studium wiążą organy gminy przy uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, natomiast nie wiąże przy wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy i decyzji ustalającej lokalizację celu publicznego.

Rozwiązanie w postaci wprowadzenia ograniczeń zabudowy w studium uwarunkowań działa jedynie na przyszłość. Ponadto, żeby zapis taki wiązał inwestora, musiałby on zostać wprowadzony do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Iwo Fisz

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Maria Kwiecień 18, 2013 o 14:36

I tutaj znów mamy do czynienia z buntowaniem mieszkańców. Interesuję się bardzo kwestią wiatraków na Podkarpaciu i kilkakrotnie miałam do czynienia z tym, jak ekolodzy namawiają mieszkańców strasząc ich, że infradźwięki pochodzące z wirujących turbin spowodują u nich choroby psychiczne, że zwierzęta padną, że nastąpi plaga chorób uszu. Czegoś takiego w życiu nie słyszałam… A biedni ludzie słuchają “mądrzejszych od siebie” doktorów i znawców i nie zgadzają się na budowę.

Odpowiedz

Iwo Fisz Kwiecień 18, 2013 o 14:41

Niestety, ekolodzy bywają inspirowani kwestiami zupełnie innymi niż troska o Matkę Ziemię. Nie wiem, czy tak było w tym przypadku, ale niewątpliwie przydałyby się jasne przepisy dotyczące zasad lokowania wiatraków w pobliżu zabudowań mieszkalnych. Brak norm naraża te inwestycje na silny sprzeciw mieszkańców.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: