Stwierdzenie nieważności MPZP a decyzje oparte na MPZP

Jednym z poważnych problemów, który występuje w praktyce, jest sytuacja, gdy dochodzi do stwierdzenia nieważności miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przez wojewodę lub sąd administracyjny.

W taki przypadku powstaje problem, co zrobić z decyzjami administracyjnymi opartymi na miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Takimi decyzjami mogą być np. : pozwolenie na budowę czy decyzja z art. 124 ust. 1 ustawy  o gospodarce nieruchomościami, czyli zezwolenie na posadowienie urządzeń przesyłowych.

Na to pytanie nie ma wśród prawników jednoznacznej odpowiedzi. Pojawiają się trzy stanowiska:

  1. należy wznowić postępowanie zakończone decyzją opartą na MPZP,
  2. należy stwierdzić nieważność decyzji opartej na MPZP,
  3. pozostawić decyzję w obrocie prawnym.

Osobiście opowiadam się na opcją nr 2, czyli stwierdzeniem nieważności decyzji, ale z chęcią poznam argumenty za pozostałymi stanowiskami i dlatego zapraszam Cię do dyskusji na Goldenline: stwierdzenie nieważności MPZP a decyzja oparte na MPZP.

Iwo Fisz

Iwo Fisz

Specjalizuję się w prawie administracyjnym. Doradzam w zakresie gospodarki nieruchomościami, zagospodarowania przestrzennego oraz ochrony przyrody i środowiska.

Podobne artykuły
Memento mori

2 Komentarze do tego wpisu post

  1. Tomasz pisze:

    Witam.

    Ja z takim zapytaniem. Czy jest zgodne z prawem iż linia graniczna zabudowy w uchwalonym MPZP przebiega po środku istniejącego od 75 lat budynku. Mam problem ponieważ uzyskałem wcześniej WZ a teraz wszedł MPZP, który w tym miejscu nie przewiduje zabudowy. Jestem w kropce ponieważ WZ wydane były na 3 lata. Ostatni składałem dokumenty na pozwolenie na budowę i tu zonk. Najlepsze jest to iż tydzień temu urzędnicy uprawomocnili mi te WZ a starostwo poprosiło o wypis i wyrys z MPZP.
    Nie wiem co mogę zrobić.
    Czy jest możliwość zastosowania jakiegoś odstępstwa?
    Tomasz

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *