Stwierdzenie nieważności MPZP a decyzje oparte na MPZP

Iwo Fisz        23 października 2012        2 komentarze

Jednym z poważnych problemów, który występuje w praktyce, jest sytuacja, gdy dochodzi do stwierdzenia nieważności miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przez wojewodę lub sąd administracyjny.

W taki przypadku powstaje problem, co zrobić z decyzjami administracyjnymi opartymi na miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Takimi decyzjami mogą być np. : pozwolenie na budowę czy decyzja z art. 124 ust. 1 ustawy  o gospodarce nieruchomościami, czyli zezwolenie na posadowienie urządzeń przesyłowych.

Na to pytanie nie ma wśród prawników jednoznacznej odpowiedzi. Pojawiają się trzy stanowiska:

  1. należy wznowić postępowanie zakończone decyzją opartą na MPZP,
  2. należy stwierdzić nieważność decyzji opartej na MPZP,
  3. pozostawić decyzję w obrocie prawnym.

Osobiście opowiadam się na opcją nr 2, czyli stwierdzeniem nieważności decyzji, ale z chęcią poznam argumenty za pozostałymi stanowiskami i dlatego zapraszam Cię do dyskusji na Goldenline: stwierdzenie nieważności MPZP a decyzja oparte na MPZP.

Iwo Fisz

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Tomasz Wrzesień 5, 2013 o 11:15

Witam.

Ja z takim zapytaniem. Czy jest zgodne z prawem iż linia graniczna zabudowy w uchwalonym MPZP przebiega po środku istniejącego od 75 lat budynku. Mam problem ponieważ uzyskałem wcześniej WZ a teraz wszedł MPZP, który w tym miejscu nie przewiduje zabudowy. Jestem w kropce ponieważ WZ wydane były na 3 lata. Ostatni składałem dokumenty na pozwolenie na budowę i tu zonk. Najlepsze jest to iż tydzień temu urzędnicy uprawomocnili mi te WZ a starostwo poprosiło o wypis i wyrys z MPZP.
Nie wiem co mogę zrobić.
Czy jest możliwość zastosowania jakiegoś odstępstwa?
Tomasz

Odpowiedz

Iwo Fisz Wrzesień 5, 2013 o 11:18

Panie Tomaszu, Pana problem jest dość złożony – zapraszam do kontaktu przez formularz po prawej stronie.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: