Zmiany w Prawie budowlanym

W poprzednim wpisie pisałem o dużych zmianach w przepisach o ochronie drzew i krzewów. To nie jedyne zmiany, które weszły w życie od 1 stycznia 2017 r. Ważnej nowelizacji doczekało się też Prawo budowlane. Jest to efekt wprowadzenia ustawy z dnia 16 grudnia 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców.

Zmianie uległ przepis art. 36a Prawa budowlanego, który dotyczy zmiany pozwolenia na budowę. W treści tego przepisu zostały dodany ustęp 5a, który ma stanowić odpowiedź na potrzeby praktyki:

Nie jest istotnym odstąpieniem od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę zmiana wysokości, szerokości lub długości obiektu budowlanego niebędącego obiektem liniowym, jeżeli odstąpienie łącznie spełnia następujące warunki:

1) nie przekracza 2% wysokości, szerokości lub długości obiektu budowlanego określonych w projekcie budowlanym;

2) nie zwiększa obszaru oddziaływania obiektu;

3) nie mieści się w zakresie odstępstw, o których mowa w ust. 5 pkt 3-6, z wyjątkiem odstępstwa od projektowanych warunków ochrony przeciwpożarowej, jeżeli odstępstwo zostało uzgodnione z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych;
4) nie narusza przepisów techniczno-budowlanych.

Przepis ten wprowadza próg tolerancji odstępstwa w zakresie wymiarów obiektów, które nie wymagają zmiany pozwolenia na budowę.

Skróceniu uległ też czas na wniesienie sprzeciwu wobec zgłoszenia. Poprzednio, termin ten wynosi 30 dni, a na mocy nowelizacji został skrócony do 21 dni. Dodatkowo, organ administracji architektoniczno-budowlanej może z urzędu, przed upływem terminu na zgłoszenie sprzeciwu, wydać zaświadczenie o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu. Wydanie zaświadczenia wyłącza możliwość wniesienia sprzeciwu oraz uprawnia inwestora do rozpoczęcia robót budowlanych. Zmiana ta ma ułatwić realizację praw wykonywanych w oparciu o zgłoszenie.

Zmianie uległ również szereg innych przepisów Prawa budowlanego, jednak część zmian ma charakter redakcyjny. O pozostałych będę pisał w kolejnych postach na blogu.

Iwo Fisz

20160719_153226

Iwo Fisz

Specjalizuję się w prawie administracyjnym. Doradzam w zakresie gospodarki nieruchomościami, zagospodarowania przestrzennego oraz ochrony przyrody i środowiska.

Podobne artykuły

4 Komentarze do tego wpisu post

  1. Stanisław pisze:

    Sądzę, że są to zmiany na lepsze. Wydaje mi się, że małymi kroczkami próbujemy walczyć z biurokracją w tym kraju

  2. Michał pisze:

    A ja sądzę, że powoli zaczynamy tworzyć San Escobarskie fawele… Polska i tak ma liberalne przepisy budowlane. W USA, Holandii czy Niemczech taki chaos przestrzenny i budowlany jest praktycznie zakazany, bo jest nieekonomiczny.

  3. qa pisze:

    „może wydać zaświadczenie o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu” … lobby deweloperów dopięło swego.

  4. tadek pisze:

    Panie Iwo,
    Czy wg.nowych zmian, mogę postawić na zgłoszenie budynek gospodarczy na 0,5 ha działce rolnej, IVkl bez MPZP?
    Na planach ma oznaczenie R ale w rzeczywistości to zakrzaczenia i młody zagajnik..
    Jeden naczelnik pytał mnie czy nie jest to działka leśna…Na leśnej mogę mieć problem?
    Najbliższy sąsiad ok.400m a w studium najprawdopodobniej ma mozliwośc zabudowy siedliskowej.
    Czy wyjaśnienie z 2016r GUNBudowlanego o braku konieczności dołączania WZ’tki do zgłoszenia, tyczyć się będzie równiez gruntów bez MPZP?
    Pozdrawiam i z góry dziekuję za info

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *