Czy udostępnianie planów zagospodarowania przestrzennego przez gminy jest odpłatne?

Iwo Fisz        04 stycznia 2013        5 komentarzy

Jeden z czytelników zadał mi takie pytanie:  Czy udostępnianie planów zagospodarowania przestrzennego przez gminy jest odpłatne?

Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego są przepisami powszechnie obowiązującego prawa i każdy może zapoznać się z ich treścią w Dzienniku Urzędowym Województwa, gdzie opublikowano MPZP. Dzienniki Urzędowe Województwa są dostępne za darmo w Internecie na stronach urzędu wojewódzkiego np. na stronie Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

W praktyce, gminy zazwyczaj udostępniają treść MPZP na swoich stronach internetowych w jakości znacznie lepszej niż w Dzienniku Urzędowym. Z treścią MPZP można też zapoznać się na miejscu – w urzędzie gminy.Nie oznacza to jednak, że wszystkie czynności związane z udostępnianiem MPZP zawsze są bezpłatne.

Zgodnie z punktem I.51 załącznika do ustawy o opłacie skarbowej, opłatę skarbową pobiera się za wydanie wypisu lub wyrysu z MPZP, czyli postanowień MPZP dla danej nieruchomości – od wypisu do 5 stron – 30 zł, powyżej 5 stron – 50 zł, a od wyrysu za każdą wchodzącą w skład wyrysu pełną lub rozpoczętą część odpowiadającą stronie formatu A4 – 20 zł, nie więcej niż 200 zł.

Iwo Fisz

{ 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Anka Styczeń 11, 2013 o 09:20

Zaskoczyłam się trochę dowiadując się, że udostępnienie tych planów jest odpłatne, ale na szczęście nie były to duże koszta, więc nie okazało się to żadnym problemem.

Odpowiedz

Iwo Fisz Styczeń 11, 2013 o 10:13

Pani Anno, koszty może nie są jakieś bardzo duże, natomiast kłopotliwe jest to, że z góry nie da się określić wysokości tej opłaty – najpierw trzeba ustalić ilość stron, a potem wiadomo ile trzeba zapłacić. W 1 sprawie to nie jest kłopot, ale jeśli równoczesnych postępowań ma się wiele, to problem zaczyna doskwierać.

Odpowiedz

ALICJA Październik 5, 2013 o 12:07

Witam.
W grudniu ubiegłego roku został wyłożony do wglądu plan zagospodarowania przestrzennego naszego miasta. Wpłynęło ponad 250 sprzeciwów i nikt nie otrzymał odpowiedzi na swoje pisma. Pani architekt powiedziała, że ustawa zezwala na nieodpisywanie.
Obecnie znowu został pzp wyłożony do wglądu. Zobaczymy czy nanieśli jakieś poprawki.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Iwo Fisz | Blog o zagospodarowaniu przestrzennym Październik 6, 2013 o 16:31

Pani Alicjo! Ustawa nie przewiduje konieczności odpowiadania indywidualnie na zgłoszone wnioski i uwagi. W stosunku do projektu planu miejscowego będzie można zgłaszać uwagi po jego wyłożeniu do publicznego wglądu.

Odpowiedz

ALICJA Październik 9, 2013 o 12:59

Dziękuję za odpowiedź.
Sprawdziłam teraz plan po poprawkach, ale nie za bardzo jestem przekonana do tłumaczenia wykonanej korekty. Czy mogę przesłać Panu zdjęcie nowego pzp i poprosić o opinię?
Pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Publikując komentarz przekazujesz Kancelarii swoje dane osobowe, w tym imię i nazwisko, pseudonim, numer IP, swój adres e-mail i ewentualnie adres strony internetowej. Podanie tych danych jest dobrowolne, ale bez ich przekazania nie będę mógł odpowiedzieć na Twój komentarz. Widoczny na stronie będzie wyłącznie podpis, data opublikowania komentarza oraz ewentualnie adres podanej przez Ciebie witryny internetowej. Administratorem Twoich danych osobowych stanie się Sienkiewicz i Zamroch Radcowie prawni sp.p. (ul. Warszawska 4/3, 87-100 Toruń). Twoje dane osobowe będą przez nas przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na komentarz. Szanujemy Twoją prywatność - dane nie będą przekazywane do innych podmiotów, za wyjątkiem podmiotu obsługującego niniejszy formularz oraz naszą pocztę e-mail. Dane będziemy przechowywać przez okres publikacji komentarza – po tym okresie zostaną usunięte. W każdym czasie możesz się również zwrócić do Kancelarii z żądaniem sprostowania, usunięcia swoich danych, wniesienia sprzeciwu, przeniesienia do innego podmiotu lub ograniczenia ich przetwarzania – wystarczy, że napiszesz wiadomość na adres: radcowie@radcowie.biz. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia ogólnego o przetwarzaniu danych osobowych (RODO). Jeżeli według Ciebie Twoje dane są przetwarzane nieprawidłowo, masz prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: