Czy udostępnianie planów zagospodarowania przestrzennego przez gminy jest odpłatne?

Jeden z czytelników zadał mi takie pytanie:  Czy udostępnianie planów zagospodarowania przestrzennego przez gminy jest odpłatne?

Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego są przepisami powszechnie obowiązującego prawa i każdy może zapoznać się z ich treścią w Dzienniku Urzędowym Województwa, gdzie opublikowano MPZP. Dzienniki Urzędowe Województwa są dostępne za darmo w Internecie na stronach urzędu wojewódzkiego np. na stronie Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

W praktyce, gminy zazwyczaj udostępniają treść MPZP na swoich stronach internetowych w jakości znacznie lepszej niż w Dzienniku Urzędowym. Z treścią MPZP można też zapoznać się na miejscu – w urzędzie gminy.Nie oznacza to jednak, że wszystkie czynności związane z udostępnianiem MPZP zawsze są bezpłatne.

Zgodnie z punktem I.51 załącznika do ustawy o opłacie skarbowej, opłatę skarbową pobiera się za wydanie wypisu lub wyrysu z MPZP, czyli postanowień MPZP dla danej nieruchomości – od wypisu do 5 stron – 30 zł, powyżej 5 stron – 50 zł, a od wyrysu za każdą wchodzącą w skład wyrysu pełną lub rozpoczętą część odpowiadającą stronie formatu A4 – 20 zł, nie więcej niż 200 zł.

Iwo Fisz

Iwo Fisz

Specjalizuję się w prawie administracyjnym. Doradzam w zakresie gospodarki nieruchomościami, zagospodarowania przestrzennego oraz ochrony przyrody i środowiska.

Podobne artykuły

 1. Anka pisze:

  Zaskoczyłam się trochę dowiadując się, że udostępnienie tych planów jest odpłatne, ale na szczęście nie były to duże koszta, więc nie okazało się to żadnym problemem.

  • Iwo Fisz pisze:

   Pani Anno, koszty może nie są jakieś bardzo duże, natomiast kłopotliwe jest to, że z góry nie da się określić wysokości tej opłaty – najpierw trzeba ustalić ilość stron, a potem wiadomo ile trzeba zapłacić. W 1 sprawie to nie jest kłopot, ale jeśli równoczesnych postępowań ma się wiele, to problem zaczyna doskwierać.

 2. ALICJA pisze:

  Witam.
  W grudniu ubiegłego roku został wyłożony do wglądu plan zagospodarowania przestrzennego naszego miasta. Wpłynęło ponad 250 sprzeciwów i nikt nie otrzymał odpowiedzi na swoje pisma. Pani architekt powiedziała, że ustawa zezwala na nieodpisywanie.
  Obecnie znowu został pzp wyłożony do wglądu. Zobaczymy czy nanieśli jakieś poprawki.
  Pozdrawiam.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *